Napsali o nás | POLSTRIN DESIGN

Napsali o nás

Na konci dubna vyšel ve druhém vydání časopisu Brands and Stories článek o značce Polstrin. Kopii textu o jejích hodnotách, tradici, výrobě i malé ohlednutí nad těžkými začátky najdete níže.

 

Kvalita skrytá uvnitř

Tradice výrobní firmy a výroba s velkým podílem ruční práce by dnes měla být  záležitostí vzbuzující respekt a úctu, už jen pro tu odvahu, kterou její majitelé museli mít po čtyřicetiletém přerušení řemeslných tradic socialistickým režimem. Násilné přetržení kontinuity v mnohých oborech způsobilo pozapomenutí řemeslného umu, nedostatek švadlen, čalouníků, truhlářů a dalších. Takovýchto rodinných  firem se obnovilo velice málo.

Společnost POLSTRIN DESIGN spol. s.r.o. v Hradci Králové je jednou z nich. Je to česká rodinná firma, která navazuje na tradici výroby čalouněného nábytku v královéhradeckém regionu, která se zde kultivuje již přes 50 let. Zajímavostí je, že se dodnes aktivně podílí na vedení firmy tři generace. Není zcela obvyklé, že by současní prodejci špičkových designových sedacích souprav a postelí měli i vlastní výrobu. Vysoká odbornost řemeslníků na všech úsecích výroby je zárukou kvality čalouněného nábytku, která je ukryta uvnitř.

Na detailech záleží, vysoký podíl ruční práce je zárukou maximálního soustředění na právě vznikající výrobek. Stejně jako předešlé generace, i současný Polstrin sází na poctivé zpracování materiálů v každé fázi výroby. Před zahájením práce se vždy kontrolují předchozí výrobní kroky, díky čemuž lze garantovat, že se k zákazníkovi dostane pouze kvalitní produkt bez skrytých vad. Přesto, že Polstrin využívá moderní technologie, nejedná se o sériovou výrobu. Navíc přistupuje k zákazníkovi individuálně, umí výrobek uzpůsobit jeho představám na míru. I běžná produkce tak může být originálem. Nadstandardní služby zákazníkům jsou spojeny i s designovým Studiem Polstrin. Zkrátka nejde zde o produkci spotřebního zboží, která je prvoplánovitě stavěná na tom, že výrobek bude mít krátkou trvanlivost a donutí si zákazníka brzo koupit nový. Polstrin vsadil na to, že jejich výrobky vydrží  dlouhé roky a zákazník se spokojený buď vrátí anebo přijdou jeho potomci či známí.

Kromě standardně nabízeného sortimentu sedacích souprav, křesel a postelí Polstrin neustále vyvíjí výrobky nové nebo reaguje na potřeby a vývoj trhu a své výrobky inovuje tak, aby maximálně vyhověly požadavkům zákazníka. 

Láska k řemeslu a především úcta k tradicím je pro všechny motivací držet kvalitu sedacího nábytku na vysoké úrovni
a tím zvyšovat standard bydlení.

 

Zakázková výroba otevírá nové možnosti 

Kromě základních modelových řad sedacího nábytku a postelového programu má firma Polstrin za sebou již řadu úspěšných realizací na zakázku, ať už podle návrhu vlastního Studia Polstrin nebo na základě návrhu jiných interiérových architektů nebo uznávaných designerů.  Jejich představy a skicy dotváří ve skutečně funkční a profesionálně provedené realizace. Navrhovala a realizovala nespočet soukromých i veřejných prostor.  S čalouněnými výrobky firmy Polstrin se tak můžeme setkat nejen na prodejnách s nábytkem po celé České republice, ale i v hotelích, penzionech, restauracích, barech, soukromých klinikách, nákupních  centrech, kancelářských prostorách a dalších,  kde jsou pevnou součástí interiérů. 

Zakázková výroba umožňuje lidem v Polstrinu objevovat nové možnosti v oblasti čalouněného
nábytku, vždy je dohlíženo na precizní zpracování a zakázky jsou pro ně vždy  novou výzvou,
kterou rádi přijímají. 

 

Sledování nábytkářských trendů

Nejstarší z klanu Pacáků – Karel je ten pravý, který může dosvědčit, jaký vývoj tato branže v posledních letech zaznamenala. Když kolem roku 1993, přesvědčil svého syna, aby koupili svoji dnešní budovu a vrátili do ní výrobu čalouněného nábytku, museli bojovat s různými překážkami. Sehnat mistry řemeslníky byl už tehdy oříšek (natož dnes). Šicí stroje byly zastaralé, převládalo ruční šití přímo na výrobku, stříhalo se dle šablon a zakreslených tvarů křídou na potahu. Úžasný pokrok nastal při zavedení moderních střihacích a šicích strojů, nejen z hlediska výtěžnosti materiálu, ale v přesnosti a kvalitě výsledné práce.

 „Střihací stroj má ještě jednu obrovskou výhodu a to je paměť. Pokud se zakázka opakuje, stačí jen ťuknout na displej a vše se může hned spustit. Dříve se musely uschovávat šablony a vše pracně znovu připravovat.“ porovnává Karel Pacák. „Když jsme výrobu obnovovali, nebyl vůbec výběr dodavatelů s látkami. Ani v kůžích to nebylo lepší. Na prvních zahraničních veletrzích jsme poprvé viděli, jaká kvalita kůží pro naši branži vůbec existuje. Rozjeli jsme se tedy hned do Itálie a navázali tam kontakt s naším prvním dodavatelem. Dnes jsou kůže dováženy z těch nejlukrativnějších koutů světa a škála povrchových úprav je obrovská. Víte, i ta možnost nových materiálů posunula naši výrobu obrovsky dopředu, protože s novými materiály mohly vzniknout nové tvary. I různé tuhosti polyuretanových pěn dříve nebyly a dnešní rozmanitost je také ohromným přínosem. V začátcích našeho podnikání se v podstatě běžně vyráběly pouze sestavy dvě křesla a pohovka. Byl to unifikovaný panelákový systém. Teprve novými materiály a technologiemi jsme mohli změnit tento zavedený zvyk. Zajímali jsme se, co je nového ve světě, jezdili na veletrhy a mě těšilo, že jsem mohl být při tom a vidět, jak se vše rychle mění. Jsem hrdý na to, že nás dnes porovnávají s evropskou špičkou, že lpíme stále na kvalitě a podílu ruční práce a že se řadíme mezi inovativní firmy v oboru. Vlastní návrhy, inovace, nové technologie mě, syna i moje vnuky stále posouvají kupředu a stále vymýšlíme něco nového. Teď jsme kupříkladu zavedli speciální švy, když jsme strojní sešívání dílů povýšili na okrasný detail. „

Po nadšeném výkladu představitele první generace rodu Pacáků – Karla Pacáka st. můžeme jen konstatovat, že rodinný klan má to štěstí, že i vnuci se prácí pro tento obor nadchli a pokračují v tradici. Novinkou je nedávno
narozený představitel čtvrté generace a kdo ví, zda bude i on pokračovatelem…