Jak si správně vybrat sedací soupravu? část II | POLSTRIN DESIGN

Jak si správně vybrat sedací soupravu? část II

Část II. - konkrétní požadavky

Ve druhém díle našeho seriálu se zaměříme na individuální požadavky, které tvoří každou sedací soupravu jedinečnou. 

Velikost a tvar

Sedací souprava se musí přizpůsobit velikosti prostoru, do které ji budeme umisťovat. Ve větších prostorech máme na výběr umístit jednu větší sestavu buď ve tvaru L nebo U a nebo dvě menší dvoumístné pohovky. Případně lze obojí podle našich možností doplnit solitérním křeslem. Taková volba je ovlivněna počtem osob v domácnosti, ale i způsobem života a individuálními požadavky. Mladá rodina s dětmi může preferovat velkou sedací soupravu, kam se všichni vejdou a spokojeně se budou povalovat s dostatkem prostoru pro každého. Zatímco starším osobám může více vyhovovat kombinace dvou solitérních křesel a menšího sofa.

Ujasněte si, jakým způsobem trávíte na sedačce svůj čas, jestli na ni spíše sedíte a potřebujete se pohodlně opírat, nebo se spíše povalujete. K jakému účelu ji využíváte, jestli na sledování oblíbených filmů, četbě, práci nebo společenského klábosení s návštěvou. 

Promyslete zároveň nejen, jestli se vám sedačka do prostoru vejde, ale jak ji nastěhujete dovnitř. Jde o dostatečně široké dveře a to nejen přímo do daného pokoje. Nezapomínejte, že se musíte dostat většinou dovnitř přes více dveří a důležitý je dostatečně velký manipulační prostor před i za dveřmi. 

Variabilita dílů vychází vstříc individuálním požadavkům

Rohová sestava se skládá ze dvou a více dílů a může mít hned několik variant. Vzdušně v prostoru působí otevřené koncové díly. XL a XXL elementy ocení zejména ti, kteří se rádi povalují a dá se na nich příležitostně i přespat. 

Zde vidíte, jak se dá poskládat jeden typ sedací soupravy do více variant (sedací souprava Ikarus).

1.Dvojkřeslo, roh a otevřený koncový díl 

2.Dvojkřeslo a element XL

3.Dvojkřeslo a elemnt XXL 

 

4.Dvojkřeslo, roh a křeslo s područkou

5.Dvojkřeslo a koncové rohové křeslo

6.Dvojkřeslo a lůžko

 

Ložnou plochu sedací soupravy si můžeme rozšířit dostatečně velkým taburetem ve stejném designu, který nemusí sloužit jen k „přisednutí“ pro návštěvy, ale právě vám umožní se pohodlně natáhnout.    

Pokud si chcete opřít hlavu, dobře vám poslouží opěrky hlavy, které vsunete za opěrákový polštář. Nebo vybírejte sedací soupravu s polohovacím mechanismem.

 

S funkcí nebo bez?

 

Ne každá sedací souprava poskytuje možnost rozkládání pro příležitostné přespání nebo úložné prostory. Dobře si promyslete, je-li rozklad podmínkou nebo příjemným bonusem. Nezapomínejte, že si pohovku kupujete především pro sebe, že se musí líbit především vám a vám být pohodlná.  

 V malých bytech můžete řešit dilema, jestli pořizovat sedací soupravu nebo postel na spaní. Obojí se vám prostě nevejde. Zde je na místě vyřešit tento problém sedací soupravou rozkládací na každodenní spaní, kdy jednoduchou manipulací získáte dostatečnou plochu na spaní s kvalitní matrací.

 

Vypnutý či ležérní vzhled

Vzhled sedací soupravy ovlivňují výplňové materiály a potahová textilie či useň. Kde jsou měkčí výplně, tam se potahový materiál více řasí (krčí) a více se poddává materiálu pod ním. Tento jev je více zřejmý na větších dílech typu lůžek XL a XXL. Pohovka tak působí ležérnějším a pohodlnějším dojmem. Například jde o sedací soupravu Fénix s péřovou výplní nebo Niobé, kde jsou opěrákové polštáře plněné drobnými polyesterovými nudličkami. Na pevných sedacích soupravách typu Daidalos II nebo Hébé je potahový materiál více vypnutý, vše vypadá uhlazeněji. Jsou to charakteristické vlastnosti čalounických materiálů a je jen na preferenci každého z nás, která varianta se nám líbí a je pohodlnější.  Výběr potahového materiálu ovlivňuje konečný vzhled produktu, každý materiál co do struktury i složení se chová na čalounických výplních jiným způsobem.   

 

V posledním třetím díle budeme řešit výběr potahového materiálu, výběr podnoží a celkové sladění čalouněného nábytku v interiéru. Najdete ho zde.