Vlastnosti potahových materiálů | POLSTRIN DESIGN

Vlastnosti potahových látek

 

Důležitým faktorem, který ovlivňuje charakteristiku látky je její složení.  Suroviny, ze kterých jsou textilní vlákna vyrobena, mohou být čistě přírodního původu, syntetického původu nebo kombinací obou.

Současný vývoj textilních vláken a objevy z oblasti chemie dokáží reagovat na zvyšující se nároky zákazníků na vlastnosti textilních vláken. Složení může ovlivnit oděruvzdornost, nároky na údržbu, žmolkovitost, stálobarevnost, prodyšnost, pevnost, pružnost a další vlastnosti.  

Odolnost proti oděru

Odolnost proti oděru je jedna ze základních vlastností potahového materiálu, z funkčního hlediska zásadně ovlivňuje trvanlivost výrobku. Zkouška, nejčastěji známá jako test Martindale, se provádí pomocí plstěného kotouče, který se pod určitým tlakem otáčí, dokud nedojde k prvnímu potrhání nití zkoušené textilie. Stroj v tomto okamžiku zaznamená počet naměřených otáček. Minimální hranice pro čalounické materiály používané v běžných domácnostech je 20.000 otáček.  Dá se říci, že čím vyšší počet otáček, tím je materiál odolnější. 

    

Žmolkování

K posouzení žmolkovitosti existuje několik zkušebních metod (odíráním, praním atd.), kdy se hodnotí náchylnost k vytváření malých nežádoucích uzlíků na povrchu látky. Pro hodnocení stupně žmolkování se používá stupnice 1 až 5. Čalounické látky všeobecně by měly dosahovat stupně 4 až 5.

 

Stálobarevnost

Barevná stálost je hodnocena na stupnici 1 až 8, kdy se posuzuje odolnost vůči UV záření, odolnost při tření za sucha i za mokra a stálost barev při komerčním i domácím praní. U čalouněného nábytku je požadovaná minimální úroveň 6. Stálost barev je výrazně ovlivněna právě složením tkaniny.

 

Tkaniny mohou získávat další užitné vlastnosti finálními úpravami. Například nehořlavost nebo zdravotní nezávadnost jsou často požadovány pro využití v komerčních prostorách a řešíme je zakázkově.

 

Máte dotaz? Využijte níže uvedený online formulář.

Vlastnosti potahových látek